Rok szkolny 2009/2010

Inauguracja roku szkolnego 2009/2010 odbyła się na sali gimnastycznej. Powitaliśmy nowych kolegów i koleżanki z klas pierwszych:

klasa Ia – wych. mgr Krystyna Walec

Bajek Wiktoria, Bieniek Sylwester, Burdzy Krzysztof, Butryn Paweł, Butryn Piotr, Delekta Piotr, Kozioł Wioleta, Kruk Damian, Kwaśnik Arkadiusz, Magdziak Anna, Majowicz Justyna, Moskal Patryk, Nieradka Aleksandra, Pałamarz Natalia, Rachwał Justyna, Surowiec Marek, Walec Iwona, Warchoł Klaudia, Żak Jakub, Żak Jakub Maksymilian, Żak Karolina

klasa Ib – wych. Marzena Młynarska

Bednarz Joanna, Bednarz Marek, Błądek Jarosław, Błądek Szymon, Burdzy Marcin, Dąbal Maria, Dul Sławomir,Gwóźdź Mateusz, Janiec Dominika, Koryga Ewelina, Kowal Kamil, Kozioł Piotr, Kruk Katarzyna, Lebioda Hubert, Mycek Radosław, Pasek Sebastian, Potocka Kinga, Rojek Mariusz, Ryś Natalia, Tonderys Justyna, Wolak Ewelina

klasa Ic – wych. mgr Magdalena Gancarz

Bednarz Małgorzata, Błądek Wioletta, Burdzy Krzysztof, Ciechanowski Patryk, Delekta Katarzyna, Faraś Mateusz, Janiec Karolina, Janiec Paweł, Kata Agnieszka, Kozioł Justyna, Kozioł Krystian, Lebioda Patrycja, Nieradka Adam, Nieradka Agata, Pasek £ukasz, Piekarz Dominik, Puzio Krystian, Rzegocki Kamil, Stec Patryk, Sudoł Marek, Surma Kamil, Trawiński £ukasz, Wdowiak Dawid, Wdowiak Sylwia, Żak Krzysztof

Grono Pedagogiczne:

 • mgr Małgorzata Trela – dyrektor szkoły, biologia
 • mgr Krystyna Walec – j. polski
 • mgr Magdalena Gancarz – j. polski
 • mgr Halina Błądek – matematyka
 • mgr Krystyna Pabiańska – matematyka i chemia
 • mgr inż. Małgorzata Bożek – matematyka i fizyka
 • p. Marzena Młynarska – j. angielski
 • mgr Agnieszka Wołoszyn – j. angielski
 • mgr Patrycja Siciarz – j. niemiecki
 • mgr Ewa Makolus – WDŻ
 • mgr Lidia Wasyl – historia i WOS
 • mgr Małgorzata Trela – biologia
 • mgr Izabela Juśko – geografia
 • mgr Elżbieta Rupa – informatyka i matematyka
 • mgr Małgorzata Walec – technika
 • mgr Ilona Guzek-Wilusz – muzyka i plastyka
 • mgr Janusz Krzysztof – biologia
 • mgr Agata Tereszkiewicz – wych. fizyczne
 • mgr Bogusław Wandas – wych. fizyczne
 • ks. mgr Krzysztof Kulpa – religia
 • mgr Beata Jurek – pedagog szkolny
 • mgr Stanisława Zając – psycholog szkolny
 • mgr Edyta Jurek – świetlica szkolna
 • mgr Teresa Dąbal – nauczyciel bibliotekarz

Ważniejsze wydarzenia

Gimnazjada 2009 – finał wojewódzki w Lekkiej Atletyce

30 września w Rzeszowie miał miejsce Finał Wojewódzki Gimnazjady 2009 w Lekkiej Atletyce. Na zawodach takiej rangi były też nasze zawodniczki:

 • Agnieszka Cuber
 • Agata Bartman
 • Paulina Kozioł
 • Wiktoria Marut

pod opieką Pana Bogusława Wandasa.

Pierwszą konkurencją była sztafeta, w której brały udział 24 drużyny. Nasza reprezentacja zajęła IV  miejsce z czasem  55, 68 s.

Agata Bartman i Agnieszka Cuber, które trenują w stalowowolskim klubie Sparta, wystartowały na dystansach 300 m i 100 m.

Agnieszka stanęła na najwyższym  miejscu na podium. Wygrała bieg na „setkę” z czasem 13.10 s, a Agata zajęła piąte miejsce na 300 m z czasem 44.57 s.

Dzień Nauczyciela i Otrzęsiny

14 października 2009 roku był dniem wyjątkowym dla pierwszoklasistów Publicznego Gimnazjum Nr 2 w Stanach. Tego dnia miało miejsce uroczyste pasowanie uczniów oraz część mniej oficjalna – „kotowanie”.

1 września do naszej szkoły zostało przyjętych 69 uczniów w trzech oddziałach klasowych. Przez półtora miesiąca pierwszaki miały okazję poznać szkołę, pracujących w niej nauczycieli, oraz zapoznać się z regulaminem. Niektórych przytłaczał nadmiar nauki, inni mieli problemy z aklimatyzacją, ale wszyscy szybko znaleźli swoje miejsce w szkolnej społeczności.

Otrzęsiny były  dniem wyczekiwanym, szczególnie przez klasy drugie i trzecie. Mimo śniegu i zimna humory dopisywały, tym bardziej, że zaraz po „kotowaniu” miała odbyć się dyskoteka.

Przed tymi ważnymi uroczystościami wystawiono krótki kabaret z okazji święta Komisji Edukacji Narodowej. Ponadto samorząd szkolny w imieniu wszystkich uczniów złożył życzenia nauczycielom oraz pracownikom szkoły, którzy codziennie ponoszą trud naszego kształcenia i wychowania.

Kiedy wręczano kwiaty naszym pedagogom, klasy drugie przygotowywały salę gimnastyczną do właściwego pasowania.

Gdy ponownie zebraliśmy się w sali, pierwszaki miały na czołach napisane słowo: „KOT” oraz doczepione kocie ogony. Tak wystrojeni czekali w napięciu, nie wiedząc, co ich czeka.

Na samym początku głos zabrała pani dyrektor – Małgorzata Trela, wręczając najmłodszym gimnazjalistom dyplomy, oraz legitymacje szkolne. Następnie do dzieła wkroczyły klasy drugie.

Trzy prowadzące z klas drugich powoli wyjaśniały tajemnice poszczególnych konkurencji, które wprawiały w zachwyt starszych uczniów, a bohaterów tego dnia napawały niepokojem.

Nie zabrakło legendarnego już nurkowania w kiślu, tańca z balonem czy skakania w workach.

Absolutną nowością było zadanie dla wychowawczyń klas pierwszych, które ścigały się w rozwiązywaniu iście gordyjskich węzłów.

Bardzo zabawne, a przez to bardzo emocjonujące zawody wygrała klasa Ib. Zwieńczeniem tej uroczystości miała być dyskoteka, która niestety została przełożona ze względu na złe warunki pogodowe. Jednak nawet to nie popsuło nam nastrojów, a wspomnienia z tych otrzęsin pozostaną w naszej pamięci na bardzo długo.

Warsztaty dziennikarskie

W miniony czwartek (12 listopada) do klasy III b zawitał dziennikarz lokalnej gazety „Echo Dnia”, Pan Marcin Radzimowski.

W ciągu dwugodzinnych warsztatów, prowadzonych przez naszego gościa, poznaliśmy tajniki pracy dziennikarza, a także mogliśmy spróbować swoich sił w pisaniu artykułu.

Podzieleni na grupy, na początku spotkania, mieliśmy ułożyć kilka pytań, na które dziennikarz zgodził się odpowiedzieć. Wśród wielu zapytań padło m.in.:

 • Co skłoniło Pana do pracy dziennikarza?
 • Jakie wady i zalety dostrzega Pan w swoim zawodzie?
 • Czy ta praca daje Panu satysfakcję?
 • Jakie rady dałby Pan początkującym dziennikarzom?

Nasz gość, z anielską wręcz cierpliwością, wyjaśniał na czym polega dziennikarstwo, opowiedział o swoich sukcesach, pokazał schemat gazety oraz kilka „sztuczek” graficznych, których zadaniem jest zainteresowanie czytelnika artykułem.

Dowidzieliśmy się również, że z pozoru łatwa praca, często niesie za sobą duże ryzyko, ale także dzięki niej można ludziom skuteczni pomagać.

W drugiej części warsztatów mieliśmy napisać artykuł z zachowaniem odpowiedniej kompozycji poprzez powiązanie kilku wyrazów; mogliśmy zabłysnąć wyobraźnią oraz talentem pisarskim. Jednak większość z nas podeszła do tego zadania z humorem, czego wynikiem były salwy śmiechu, które co rusz rozbrzmiewały na sali.

Te dwie godziny, choć minęły bardzo szybko, były owocne nie tylko ze względu na to, że Pan Marcin Radzimowski podzielił się z nami swoim wieloletnim doświadczeniem, ale dlatego, że poznaliśmy ludzi, z którymi na co dzień nie mamy doczynienia, ale dzięki którym wiemy, co wokół nas się dzieje.

Mam nadzieję, że Pan Marcin Radzimowski zagości u nas jeszcze nie raz, by nauczyć nas czegoś nowego.

Koncert charytatywny

21 grudnia, tuż przed świętami uczniowie stanowskiego gimnazjum wraz z paniami: Agnieszką Wołoszyn, Magdaleną Gancarz i Edytą Jurekzorganizowali koncert charytatywny na rzecz Domu Małego Dziecka w Stalowej Woli.

Podczas około godzinnego koncertu uczniowie obejrzeli skecz kabaretu „Neonówka”, teatrzyk pt. „Kopciuszek” oraz spektakl anglojęzyczny o Mikołaju, który wraz z reniferem jest na diecie i dlatego nie lubi świąt.

W programie był też występ dziewcząt, które wykonały kolędy. Najaktywniej zaangażowała się klasa IIIb.

Została też przygotowana loteria fantowa, a losami były ozdoby świąteczne, wykonane przez poszczególne klasy. Cena losów na loterii, tak jak i wstęp na koncert wynosiła dwa złote.

Udało nam się uzbierać prawie 800 złotych, co jest bardzo dużym sukcesem, ze względu na liczebność uczniów naszej szkoły (193 uczniów).Wspierany przez nas dom dziecka jest w tym momencie remontowany, dlatego liczy się każdy grosz. Jak widać zarówno uczniowie, jak i nauczyciele świetnie się wczuli w sytuację dzieciaków, którym obce jest ciepło rodzinnych świąt.

Jasełka

22 grudnia w Domu Świętego Józefa odbyły się jasełka w wykonaniu uczniów naszego gimnazjum, wyreżyserowane przez Panią Halinę Sobolewską i Danutę Kobylarz oraz księdza Krzysztofa Kulpę.

Wraz z młodymi aktorami na chwilę przenieśliśmy się do Betlejem, gdzie oczekiwaliśmy na przyjście Mesjasza.

Piękne, barwne stroje, godziny prób i pomysłowe dekoracje wprawiły w zachwyt nie tylko uczniów, ale również nauczycieli.

Role w jasełkach obsadzono pomiędzy uczniami różnych klas, ponieważ do spektaklu potrzeba było wielu aktorów.

Coroczna uroczystość dała nam dużo do myślenia, gdyż przed występem, jeszcze w szkole podzieliliśmy się między sobą opłatkiem, życząc sobie Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku.

Walentynkowy koncert charytatywny

11 luty był dla naszego gimnazjum dniem wspaniałych niespodzianek i wielkich wzruszeń. Zorganizowany Walentynkowy Koncert Charytatywny i późniejsza dyskoteka stanowiły bardzo miły przerywnik nudnego szkolnego życia, zapowiadając zbliżające się wielkimi krokami ferie zimowe.

Koncert wiązał się ze zbiórką pieniędzy dla naszego kolegi – Kuby Żaka,

który w wyniku pożaru stracił sprzęt rehabilitacyjny. Gimnazjaliści i uczniowie podstawówki solidarnie postanowili wesprzeć kolegę w tych trudnych chwilach i wspólnie, wraz z nauczycielamizebraliśmy ponad 1000 złotych. To ogromny sukces, który pozwoli choć w pewnym stopniu zrekompensować straty spowodowane pożarem.

Imprezę od początku do końca zorganizowały Panie: Agnieszka Wołoszyn, Magdalena Gancarz i Edyta Jurek.

Program koncertu był niezwykle pomysłowy; znalazło się miejsce dla kabaretów, mini – karnawału, music show oraz walentynkowego spektaklu, sprzedawaliśmy najnowszy numer gazetki „Luz Press, czyli pod Budą” a także wybieraliśmy najbardziej lubianego ucznia, oraz wysyłaliśmy własnoręcznie robione kartki walentynkowe.

Kabarety zostały wystawione przez uczniów klas: IIIb i IIc. Salwy śmiechu, rozbrzmiewające raz po raz na sali najlepiej świadczyły o zdolnościach aktorskich gimnazjalistów.

Mini – karnawał powstał dzięki uczniom klas: IIIa i IIIb. Różnorodność tematów poruszonych w przedstawieniu zdołała zainteresować nawet najbardziej wybrednych widzów. Cha – cha,

 freefall,

polonez,

pokaz mody szalonej Dory,

skecz o Małym i Dryblasie, za którymi szaleją kobiety, oraz słynne kaczuchy w wykonaniu dziewcząt z IIIa, to tylko kilka wątków pokazanych w przedstawieniach.

Music show, był zaś kłótnią pomiędzy kobietami, a mężczyznami. Aby odbiór był jeszcze lepszy, a spektakl ciekawszy, aktorzy zostali ubrani zgodnie z kanonami mody poszczególnych subkultur. W związku z tym mogliśmy podziwiać punków, metalowców, hipisów, emo, gotów oraz dresów.

Gwoździem programu był występ przebranego za kobietę ucznia IIIb, śpiewającego przebój wszech czasów „Facet to świnia”.

Wielka awantura zakończyła się jednak pomyślnie, a chłopcy, poprosili swoje partnerki do tańca w rytm piosenek grupy Feel i Kancelaria. Udobruchane już dziewczyny sprowadziły swoich wybraków ze sceny nucąc utwór Kasi Stankiewicz.

Walentynkowe przedstawienie było skierowane przede wszystkim do najmłodszych, opowiadając historię zakochanego żuka, biedronki, cebuli i ogórka, przeplatana kwestiami radosnych amorków. Zobaczyliśmy również

bajkę o Czerwonym Kapturku w nietypowej adaptacji.

Karnawałowy wystrój sali gimnastycznej wprowadził uczniów w świetny nastrój aż do samej dyskoteki. Czerwone balony i serpentyny podkreślały walentynkowy charakter koncertu.

Nieco później didżej w rytm techno, popu i disco polo rozkręcał zabawę, a uczniowie do ostatniej chwili eksploatowali parkiet rozgrzewając atmosferę. Szaleństwa trwały do godziny 18.00, kiedy zaświecono wszystkie światła bezpowrotnie niszcząc zabawowy nastrój. Ten dzień z pewnością pozostanie na długo w naszej pamięci, przypominając nam, ile radości może przynieść pomaganie innym.

„Fatal Errors” na deskach tarnobrzeskiego Domu Kultury

23 marca grupa teatralna „Fatal Errors” wraz z Panią Agnieszką Wołoszyn wystawiła na deskach tarnobrzeskiego Domu Kultury spektakl w ramach Konkursu Teatrów Obcojęzycznych „Na Scenę!”

Motywem przewodnim naszego skeczu było zagadnienie bezrobocia. Główny bohater, David (Mariusz Moskal), w programie telewizyjnym opowiada o swoich perypetiach związanych z poszukiwaniem pracy.

Korzystając z Monty Python’s Flying Circus  stworzyliśmy przezabawny skecz, zdobywając III miejsce.

Mateusz Kozieja zdobył tytuł najlepszego aktora.

Konkurencja była spora; oprócz nas swoje przedstawienia wystawili uczniowie liceów, bardziej „obyci” z językiem angielskim. Mimo to pokonaliśmy te trudności i wróciliśmy do Stanów ze statuetką i licznymi nagrodami rzeczowymi.

Być może za rok wywalczymy pierwsze miejsce.

Zapraszamy do obejrzenia:

Silly Job Interview

     
Twentieth-century vole
Samsung Athletic Cup – finał ogólnopolski

W czwartek, 10 czerwca zakończyła się siódma edycja Samsung Athletic Cup. Finałowe zawody, połączone z rywalizacją sztafet organizowanych przed fundację „Vena”, zorganizowano na stadionie lekkoatletycznym AZS £ódź.

Niemiłosiernie grzejące słońce nie odstraszyło młodzieży – w Samsung Vena Sport Festiwal wystartowało ponad 1.700 młodych lekkoatletów, czyniąc łódzki mityng największą młodzieżową imprezą lekkoatletyczną rozgrywaną dotąd w Polsce.

Były tam i nasze reprezentantki pod opieką Pana Bogusława Wandasa.

Sztafeta 4 x100 dziewcząt, w składzie:

 • Agata Bartman
 • Paulina Kozioł
 • Justyna Ptak
 • Agnieszka Cuber
 • Wiktoria Marut (rezerwowa)

zajęła VI miejsce w tych ogólnopolskich zawodach.

Tegoroczna edycja imprezy przebiegała pod hasłem „Szukamy następców mistrzów”.  I rzeczywiście Jacek Wszołą, Artur Partyka i Marcin Urbaś,

którzy wspólnie z Samsung Electronics Polska poszukiwali w tym roku lekkoatletycznych talentów, mieli w kim wybierać. W jedenastu eliminacjach regionalnych Samsung Athletic Cup 2010 wystartowało prawie 10.000 zawodniczek i zawodników, a we wszystkich rozegranych dotąd edycjach zawodów – ponad 60 tysięcy.

Życie małżeńskie

17 czerwca 2010 r. w naszej szkole odbyły się trzy ciekawe przedstawienia, przygotowane przez uczniów klasy IIIb, IIb i  IIc pod kierunkiem Pani Ewy Makolus.

Ich celem było zobrazowanie życia małżonków w dawnych czasach.

„Jadwiga i Jagiełło”, to inscenizacja uczniów klasy IIIb i IIb.

Jadwiga, jako mała dziewczynka zaręczona była z ukochanym Wilhelmem.Jednak jej plany musiały ulec zmianie. Władze państwa postanowiły, że Jadwiga wyjdzie za starszego o blisko czterdzieści lat Jagiełłę.

Kolejnym przedstawieniem był skecz „Maria Kazimiera i Jan III Sobieski”. Maria rozpacza po pozostawieniu jej w błogosławionym stanie przez Jana, który wyjechał na kolejną wojnę.

Ostatni skecz był o Carycy Katarzynie. Caryca wykorzystując swój urok i kobiecy wdzięk zyskała podstępem od Stanisława Augusta Poniatowskiego Polskę.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2009/2010

25 czerwca 2010 r. o godzinie 9.00  w naszym gimnazjum odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2009/2010. W uroczystości wziął udział wójt gminy Bojanów Pan Sławomir Serafin.

Po krótkiej przemowie Pani dyrektor Małgorzata Trela wraz z wychowawczyniami klas wręczyła młodzieży dyplomy i listy gratulacyjne za wybitne osiągnięcia w nauce i sporcie.

Na zakończenie uroczystości serdeczne podziękowania za trzyletni trud włożony w nauczanie i pracę wychowawczą złożyli uczniowie klas trzecich, tegoroczni absolwenci.