Rok szkolny 2007/2008

3 września powitaliśmy nowych kolegów i nauczycieli. Po Mszy św. spotkaliśmy się z wychowawcami w salach lekcyjnych. Zwyczajowo dokonano podziału klas pierwszych.

klasa Ia – wych. mgr Joanna Kotwica-Sałęga

Baran Waldemar, Bednarz Tomasz, Błądek Dariusz, Błądek Rafał, Butryn Mateusz, Dąbal Paulina, Delekta Paweł, Dul Justyna, Gugała Krystyna, Herliczka Agata, Herliczka Renata, Janiec Anna, Janiec Karolina, Janiec Tomasz, Kobylarz Wojciech, Koryga Dawid, Kotwica Maciej, Magdziak Sylwia, Marut Monika,Nieradka Patrycja, Pakuła Damian, Półtorak Paulina, Puzio Artur, Rachwał Beata,Serafin Adam, Wdowiak Patrycja, Wilk Paweł, Wolski Marcin, Żak Aleksandra,Żak Dominik, Żak Jarosław

klasa Ib – wych. mgr Agnieszka Sobolewska

Adamus Mariusz, Bartman Agata, Bieniek Katarzyna, Cuber Agnieszka, Cuber Cezary, Dąbal Ewelina, Delekta Marcin, Gałka Agata, Gąsiorek Michał, Guściora Katarzyna, Kata Grzegorz, Kata Magdalena, Kozioł Przemysław, Kruk Dorota,Kruk Zuzanna, Marut Andżelika, Marut Wojciech, Moskal Mariusz, Pałamarz Jolanta, Pławiak Zuzanna, Ptak Justyna, Puzio Dawid, Rodak Damian, Rojek Rafał, Stec Natalia, Stec Piotr, Szczęch Wiktoria, Tabor Arkadiusz, Tłusty Małgorzata, Tłusty Mateusz, Walec Mateusz

Nasi nowi nauczyciele to:

  • mgr Grzegorz Flisiak – nauczyciel fizyki
  • mgr Małgorzata Walec – nauczycielka techniki
  • p. Krzysztof Bednarz – nauczyciel wych. fizycznego, wychowawca klasy IIIc

Ważniejsze wydarzenia

Sprzątanie Świata

Dnia 14.09.07 r. w naszej szkole odbyło się Sprzątanie Świata. Pierwszym klasom przydzielono obszar kościoła i cmentarza (nieźle się spisały), drugim klasom stadion sportowy (spisały sie bardzo dobrze), natomiast trzecie klasy sprzątały okolice biblioteki i przystanków (spełnili swoje zadanie znakomicie).

Na całą akcję mieliśmy 2 godziny. Drugie i trzecie klasy skończyły przed czasem, dlatego mogliśmy cieszyć się ostatnimi promieniami letniego słońca :). Niektórzy pracowali bardzo ciężko, a niektórzy tylko się obijali. Wychowawcy pilnowali, aby praca przechodziła szybko i dokładnie. Przy okazji sprzątanie placu zabaw, wiele osób skorzystało z rozrywki, nie tylko uczniowie.

Cała akcja przeszła bardzo sprawnie. Czas wolny wiele osób przeznaczyło na wypoczynek, inni na posiłek, a jeszcze niektórzy mieli na tyle energii by sobie poskakać w rytm muzyki, lub grać w piłkę. Uczniownie miejscowi mogli pójść wcześniej do domu, natomiast przyjezdni musieli czekać na autobusy które przyjechały około godziny 14.00.

Ci, którzy byli obecni podczas „Sprzątania Świata” będą z pewnością miło wspominać ten dzień. Tym bardziej, że były tylko 4 pierwsze lekcje 🙂

Wybory Samorządu Uczniowskiego

Dnia 13 września przeprowadzono wybory nowego Samorządu Uczniowskiego. W zebraniu wzięli udział przedstawiciele poszczególnych klas. W trakcie głosowania wyłoniono nowy zarząd w następującym składzie:

Przewodnicząca – Izabela Janiec

Zastępca – Monika Rumanek

Sekretarz – Joanna Mycek

Skarbnik – Agnieszka Dąbal

Nowo wybrany Samorząd wytyczył zadania na rok szkolny 2007/2008 i zobowiązał się rzetelnie wykonywać swoje obowiązki.

Otrzęsiny

Dnia 16 października 2007 roku odbyło się oficjalne przyjęcie pierwszaków do zaszczytnego grona gimnazjalistów, czyli otrzęsiny. Organizowanie tej imprezy jest już tradycją. Co roku klasy drugie organizują tę rywalizację dla swoich młodszych kolegów, aby po uczniowsku powitać ich w gronie szkolnych rownieśników.

Spotkanie rozpoczęło się na szóstej godzinie lekcyjnej w sali gimnastycznej, gdzie zgromadziło się sporo uczestników.

Całą zabawę otworzyły uczennice z Samorządu Uczniowskiego. Klasy pierwsze uczestniczyły w kilku konkurencjach.

Każda z nich oceniana była oceniana przez szanowne jury, na którego czele stała Pani Dyrektor.

Na początku nastąpiło rozdanie dyplomów i legitymacji. Później prezentacja maskotki klasowej =)

We wszystkich konkurencjach klasy pierwsze wykazały się zręcznością, sprytem i szybkością. Ostatecznie wygrała klasa Ib. Po zakończonych zabawach, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego obcięła „noski” przewodniczącym klas pierwszych. Od tej pory pierwszaki mogą już nazywać się „pełnoprawnymi gimnazjalistami”.

Na koniec odbyła się dyskoteka szkolna. Muzyką zajął się szkolny DjLeeon:) Dla nowych uczniów była to pierwsza dyskoteka w gronie gimnazjalistów, na pewno udana. Będą oni z pewnością długo wspominać ten dzień.

tekst: Aśka Mycek
zdjęcia: Leeon & Zaq

Dzień Nauczyciela

15 października w Publicznym Gimnazjum nr 2 w Stanach odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Nauczyciala zorganizowana przez Samorząd Uczniowski oraz Radę Rodziców. Przedstawienie zaczęło się na drugiej godzinie lekcyjnej.

Na akademii wyraziliśmy swą wdzięczność i uznanie dla pięknej, choć trudnej pracy pedagogów, złożyliśmy najlepsze życzenia wszystkim pracownikom szkoły i wręczyliśmy kwiaty.

W tym dniu nikt nie ukrywał, że liczy na pobłażliwość nauczycieli oraz brak jakichkolwiek kartkówek.

Spotkanie uświetniła cząść artystyczna przygotowana przez uczestników koła teatralnego działającego przy gimnazjum. Przedstawienie bardzo humorystycznie pokazało nam jak wyglądała nauka w dawnych czasach.

Od starożytności po czasy współczesne. Młodzi aktorzy w większości z klas pierwszych idealnie wywiązali się ze swojego zadania, a publiczność nagrodziła ich wielkimi brawami.

Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole był obchodzony bardzo uroczyście w miłej atmosferze. Z pewnością wszyscy będziemy pamiętać o tym dniu.

tekst: Aśka Mycek
zdjęcia: Leeon & Zaq

Święto Niepodległości

„W dniu 12 listopada w naszej szkole odbył się apel zorganizowany przez uczniów naszego gimnazjum. Jego tematem było obchodzone dzień wcześniej – Narodowe Święto Niepodległości.

11 listopada 1918r był przełomowym momentem w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywach wolnosciowych Polska odzyskała niepodległość.

10 listopada 1918 roku do kraju powrócił Józef Pilsudski. Dzień póżniej Rada Regencyjna przekazała mu naczelne dowództwo polskich sił zbrojnych.W Warszawie rozpoczęło się trwające już w innych miastach, rozbrajania wojsk okupacyjnych.”

tekst: Monika Rumanek
zdjęcia: LEEON

Andrzejki

Wigilia świętego Andrzeja, przypadająca 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb. Tego wieczora wróżby orzekały o losie, nie o zwykłym losie, ale tym związanym z zamążpójściem.

Wróżby andrzejkowe były rozpowszechnione w całej chrześcijańskiej Europie. Święty Andrzej uznany jest za patrona panien chcących szybko zmienić stan cywilny. Miał on pomóc dziewczętom w odkrywaniu przyszłości.

Chłopcy gromadzili się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny, 24 listopada. Jednak katarzynki były mniej atrakcyjne od dziewczęcych andrzejek i z czasem uległy zapomnieniu. Obecnie oba obrzędy zostały połączone i są obchodzone jako andrzejki. Jest wtedy okazja, by z przyjaciółmi poznać andrzejkowe wróżby, przesądy i zaklęcia.

Zobaczmy jak w naszej szkole wróżyły wróżki: Izabela, Joanna, Paulina, jasnowidz Andrzej.

Jasełka

Oj, działo się, działo w naszej szkole przed samiutką przerwą świąteczno-noworoczną, a dokładnie w piątek 21 grudnia 2007 r.

Aż trudno opisać. Tak, czy siak – spróbuję. A czy uwierzycie, to już zupełnie inna sprawa. Otóż piękni „anieli”, calusieńcy w błękicie i bieli do sali gimnastycznej przyfrunęli i w dodatku … śpiewać kolędy umieli.

Tak, tak, naprawdę. Chociaż bardzo mili, to pastuszków wystraszyli. A swoją drogą strasznie dziwi fakt, że jeden spośród pasterzy, (w tej roli Dawid Puzio), tak świetnie potrafił posługiwać się scyzorykiem strużąc patyk, mimo znacznie „okrojonego” programu z przedmiotu technika we współczesnej szkole.

Na dodatek był dość dobrym mówcą. A kiedy słowa nie przekonywały jego współbraci do pobudki w środku nocy, przechodził do czynów, a właściwie … do rękoczynów. Chciał ich „złapać za czupryny, gdy narodził się Bóg jedyny”.

Czy już wiecie, o czym piszę? Pewnie tak. Opisuję jasełka szkolne. W wielkim skrócie, bo całości zrelacjonować nie sposób. Po prostu trzeba je zobaczyć.

A i obsada była wspaniała. Gwiazdy szkolnych korytarzy, rzucające się nie bez przyczyny w oczy dyżurujących na przerwach nauczycieli, świetnie poradziły sobie z zadaniami aktorskimi.

Byliśmy świadkami upadku potężnego króla Heroda. W tę rolę wcielił się MateuszWdowiak. A upadł i w przenośni i dosłownie (aż zgubił sandały). Dziwny to zbieg okoliczności, że uczeń o politycznym pseudonimie (znanym nie tylko redakcji strony), niepodzielnie władający kolegami w trakcie pauz, nawet w sztuce „królować” musiał. Na szczęście krótko, chociaż z werwą.

Bardzo trafnie obsadzono rolę arcykapłana żydowskiego. Artur Puzio okazał się bezkonkurencyjny.

Jak na jasełka przystało, w niewielkim, ale jakże ważnym epizodzie pojawiła się śmierć (Małgorzata Nieradka). Nie zabrakło (ku uciesze wszystkich, ale zwłaszcza najmłodszych widzów) diabła (Anna Kata).

A był on i zgrabniutki, i figlarny, i kuszący. Tak „poczęstował” Heroda widełkami, że ten zmykał, tylko mu spod królewskich szat nagie łydki wystawały. Całe szczęście, że tak się stało.

Kiedy zło zostało ukarane, przed szopką z Jezuskiem i Jego Rodzicami, (Maryja – Katarzyna Bednarz, Józef – Cezary Cuber), mogli pochylić swe królewskie głowy trzej mędrcy ze wschodu.

Byli to królowie tyleż „zacni”, co i odpowiedniej postury (Mateusz i £ukasz £uszczyńscy i Czesław Bednarz). Swoje dary złożyli również pasterze. Przyszła także do Jezusa uboga sierota (Ewelina Krawczyk) i zaśpiewała Mu „Oj maluśki, maluśki” przy wtórze skrzypiec (grała Sylwia Magdziak).

Aż się serce radowało. Przydeptały wreszcie do nowonarodzonego Pana małe dzieci, które „na znak, że kochają Go szczerze, serduszka dały w ofierze”.

W trakcie spektaklu rozbrzmiewały kolędy i pastorałki w wykonaniu chóru szkolnego PSP, wspieranego przez chór anielski gimnazjum. Wszyscy starali się, jak umieli, w związku z czym jasełka były wspaniałe. Zresztą nie mogło być inaczej, skoro nad całością spektaklu czuwała pani Agnieszka Sobolewska. Zachęciła do współpracy nie tylko innych nauczycieli, ale też rodziców gimnazjalistów. Pomoc pań:Genowefy Cuber, Danuty Kobylarz, Haliny Sobolewskiej okazała się nieoceniona.

Jasełka wprawiły oglądających oraz aktorów w iście świąteczny nastrój. Szkoda tylko, że wbrew słowom „pójdźmy wszyscy do stajenki”, musieliśmy udać się do klas. Ale tam również było przyjemnie: opłatek, światełka choinki, łezki wzruszeń w oczach i życzenia, całe mnóstwo życzeń… I nadzieja, choćby najmniejsza jej iskierka. Wiara, wiara w to, że się spełnią. A na koniec zwyczajna ludzka życzliwość, której przecież tak bardzo nam wszystkim brakuje na co dzień.

tekst: p. Anita Wolicka
zdjęcia: Andrzej Tonderys

Jasełka zostały również wystawione w Domu Parafialnym w Stanach z okazji Dnia Seniora, w dniu 6 stycznia 2008 r.

Zapraszamy do obejrzenia trzech scenek z tego przedstawienia – kolędy w wykonaniu Eweliny Krawczyk, sceny z Herodem, sceny z pasterzami.

Popisy magika i nie tylko…

Dnia 19 lutego 2008 r. (wtorek) w naszej szkole nastąpiło wielkie wydarzenie – sławny magik i iluzjonista zawitał w nasze progi.

Jego program trwał ponad godzinę i był bardzo śmieszny. Do sztuczek i trików magik prosił osoby z widowni.

Mariusz Janiec i Dawid Puzio jako pierwsi zmagali się z trudnymi zadaniami i całkiem nieźle im to wychodziło. Następnie Michał Ryś został obwiązany liną przez Anię Katę i Dorotę Burdzy – na szczęście nic mu się nie stało. PotemPatryk Klukowski i Dominika Rojek,

zostali skojarzeni w parę poprzez przebojowe show „Randka w ciemno”.

Po chwili cztery osoby: Dawid Żak i Agnieszka Grzywacz oraz Andrzej Tonderys i Ania Surowiec wzięli udział w konkurencji, która polegała na napompowaniu balonów i zrobieniu z nich piesków. Był ciężko, ale iluzjonista pracowicie pomagał uczestnikom. Należy jeszcze wspomnieć o Paulinie Półtorak, Monice Bernat i Dawidzie Korydze, którzy zmagali się z „tajemnicą żywej kuli”. W trakcie popisów magik pokazał publiczności kilka sztuczek „od podszewki”, dzięki którym nauczyliśmy się czarować ?

Ten dzień na pewno będziemy wspominać jako dzień śmiechu i zabawy. Dla tych, którzy nie byli, nic straconego – następny występ już za rok!!!

Jola Pałamarz

Dzień Kobiet

Dnia 10 marca 2008 r. w naszej szkole kółko teatralne wystawiło przezabawny spektakl, w formie teleturnieju telewizyjnego pt. „Zwyczajne niezwyczajne zwyczaje”.

Zadaniem tego teleturnieju było stworzenie uniwersalnej ankiety, która miała na celu stwierdzenie, czy kobieta jest piękna, nawet gdy mężczyzna nie widział jej jeszcze na oczy.

W tym show aktorzy przedstawili w sposób groteskowy codzienne zabiegi związane z pielęgnacją ciała kobiety. Dziewczęta z salonu „Urodziwi dłużej żywi” przyniosły ze sobą niezbędne minimum kosmetyków. Gdy panie weszły na scenę na widowni zapanowało wielkie poruszenie. Prezenterzy starali się w sposób prosty i zrozumiały wytłumaczyć widzom, wykonywane przez dziewczęta zabiegi upiększające.

Na pierwszym stanowisku pani Stasia i Asia prezentowały nam proste sposoby na upiększenie naszej twarzy. Na drugim stanowisku pani Kasia i Zosia uczyły nas jak dbać o włosy i paznokcie, natomiast pani na trzecim stanowisku zaprezenowała nam jak sprawnie dobrać odpowiednią garderobę. Przez całe przedstawienie na widowni panowało poruszenie, zachwyt oraz śmiech.

Tekst: Zuzanna Kruk
Zdjęcia: Leeon
Kamera: Zaq

II miejsce w Podkarpackim Konkursie „Witryna Internetowa Mojej Szkoły”

Dnia 13 marca 2008 r. trójka przedstawicieli z naszej szkoły (p. E. Rupa, M.Janiec, D. Żak) wybrała się do Rzeszowa pod czujnym okiem byłego dyrektora naszego gimnazjum, p. Plichty. Po co? Otóż uprzejmie informujemy niewiedzących (o ile jeszcze takowi są), iż ta oto witryna internetowa, na której się na chwilę obecną znajdujecie zajęła drugie miejsce w  II Podkarpackim Konkursie „Witryna Internetowa Mojej Szkoły” zorganizowanym na III Podkarpackich Targach Edukacyjnych w rzeszowskiej hali „Podpromie”. Jest to osiągnięcie na progu wojewódzkim, wyprzedziliśmy wiele naprawdę dużych szkół,  a do wyprzedzenia miejsca pierwszego zabrakło nam dokładnie 2,5pkt. Możecie być więc dumni ze swojej szkoły, która jest wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ciekawego:)

Na targach pojawili się zarówno przedstawiciele uczelni wyższych,  jak i patroni/sponsorzy. Stoisk było dokładnie 102 (liczyliśmy specjalnie dla Was). Dla nas, jako uczniów gimnazjum, była to szansa rozejrzenia się za szkołą wyższą (szkół średnich niestety nie było). Traktowano nas tam na równi z wycieczkami ze szkół średnich (Boże, czy my naprawdę tak staro wyglądamy?). Nas jako jednych z najmłodszych przedstawicieli płci męskiej zainteresowały 2 rzeczy: 1. Najciekawsze i najprzyjemniejsze dla oczu stoisko (o tym szerzej za chwilę) 2. Gratisowe baloniki z helem

Już w chwilę po otwarciu. b ciężko było nam się płynnie przemieszczać pomiędzy stoiskami. Teoretycznie wszystko musieliśmy robić w ciągłym ruchu. Posłuchać co jakie szkoły oferują dało się tylko, gdy w przejściu zrobił się korek (akurat zawsze robił się nieco za późno, bądź za wcześnie-nigdy w porę). O ile na pierwszym poziomie dało się jeszcze coś załatwić (3,5zł za kubek kawy :o), o tyle zrobić ładne zdjęcie, bądź zamienić dosłownie 2 zdania z przedstawicielem szkoły na poziomie drugim, graniczyło z cudem. Pozwoliłem wybrać spośród wszystkich szkół 3 najciekawiej i najładniej się prezentujące: *Politechnika Warszawska*Szkoła Morska w Gdyni, *Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Jarosławiu (panie ze zdjęcia).

Po ok 2h chodzenia nadszedł czas na rozdanie nagród dla szkół. Oczywiście tradycyjnie nie obyło się bez drobnej wpadki ze strony organizatorów, ale będziemy kulturalni i ją przemilczymy;)

Pragnę w tym miejscu w imieniu naszej trójki złożyć gorące podziękowania dla dziewczyn piszących dla/za nas artykuły.

Otóż:
  • Joanno Mycek
  • Moniko Rumanek
  • Jolanto Pałamarz
  • Zuzanno Kruk
  • Paulino Dąbal
Serdecznie Wam dziękujemy i… prosimy o częstszą pomoc 🙂 A ja tam byłem, miód i mleko piłem, a co słyszałem i widziałem, w tym tekście dla Was napisałem 🙂
ŻAQ
Dwie Dorotki

17 czerwca 2008 r. koło teatralne wystawiło spektakl pt. „Dwie Dorotki”, aby umilić uczniom ostatnie dni roku szkolnego.

Baśń ta opowiada o dwóch dziewczynkach, które po upadku do studni znalazły się w pięknym i zaczarowanym świecie pani Zimy i jej przyjaciół.

Dobra Dorotka znalazła się tam jako pierwsza. Na miejscu pomogła jabłoni i piecowi oraz została na roczną posługę u dobrej Zimy. W nagrodę dostała szkatułkę pełną złota i srebra.

Zła Dorotka i jej matka bardzo zazdrościły dobrej sierotce bogactwa i obie postanowiły, że dziewczynka wpadnie do studni i będzie równie bogata. Jednak w krainie na dnie studni odezwały się w niej arogancja i bezczelność. W domku pani Zimy leniwa Dorotka nic nie robiła.

Koniec roku szkolnego 2007/2008

20 czerwca odbyła się uroczysta akademia z okazji zakończenia roku szkolnego 2007/2008.

Pani dyrektor Małgorzata Trela dokonała podsumowania minionego roku szkolnego.

W swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na sukcesy uczniów. Wyróżniła najlepszych, którym wręczyła świadectwa z wyróżnieniem, dyplomy, listy gratulacyjne rodzicom oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Gminy Bojanów.

Koniec roku szkolnego 2007/2008 stał się faktem. Świadectwa rozdane, dyplomy i nagrody też.  Uroczyście ogłaszamy rozpoczęcie przerwy wakacyjnej! Wszystkim życzymy zdrowego i udanego wypoczynku. I mnóstwa wrażeń ?

Do zobaczenia 1 września!