Rok szkolny 2003/2004

1 września 2003 roku do PG nr 2 w Stanach przybyło 71 uczniów. Utworzono trzy klasy.

Klasa Ia – wychowawca mgr Krystyna Walec

Bajek Justyna, Bednarz Krystian, Bieniek Przemyław, Bieńko Paweł, Burdzy Dominik, Gałka Iwona, Gugała Mariusz, Janiec Dariusz, Janiec Monika, Konefał Anna, Kopacz Dorota, Kopacz Sylwia, Kotwica Łukasz, Kotwica Krystian Kozioł Zenon, Kwaśnik Krzysztof, Lebioda Dominika, Matyka Dariusz, Pikor Monika, Popek Katarzyna, Puzio Anna, Pyszczek Patrycja, Sudoł Grzegorz, Szczęch Dominika, Walec Marta, Wargacka Monika, Wołosz Wojciech

Klasa Ib – wychowawca mgr Małgorzata Trela

Bednarz Agata, Błądek Bartłomiej, Cuber Sebastian, Gałka Krzysztof, Giemza Damian, Gołąbek Jolanta, Grębowiec Bartłomiej, Grębowiec Mariusz, Janiec Andżelika, Janiec Andrzej, Kopeć £ukasz, Kotwica Katarzyna, Kozioł Andrzej, Marut Małgorzata, Matuszewski Przemysław, Pawlina Anna, Piekarz Malwina, Piekarz Patryk, Puzio £ukasz, Rumanek Katarzyna, Tabor Tomasz, Trawińska Magdalena, Wilk Krzysztof, Wyka Wioletta

Klasa Ic – wychowawca mgr Joanna Kotwica

Barnaś Krzysztof, Bednarz Robert, Burdzy Sylwia, Dąbal Agata Delekta Krzysztof, Derylak Krzysztof, Dziadura £ukasz, Guściora Rafał, Kopała Bogusław, Ostolski Kamil, Popek Agata, Rojek Marta, Rychlak Mateusz, Stec Beata, Tonderys Arkadiusz, Walec Magdalena, Zmarzły Patrycja, Ziółkowski Paweł, Żak Bogdan, Żak Maciej

W roku szkolnym 2003/2004 w Publicznym Gimnazjum nr 2 w Stanach pracują:

 • mgr inż. Bogdan Plichta – dyrektor szkoły – matematyka
 • mgr Krystyna Walec – język polski
 • mgr Halina Błądek – matematyka
 • mgr Marta Ciurysek – chemia
 • mgr inż. Małgorzata Bożek – fizyka
 • mgr inż. Paweł Andruchów – informatyka
 • mgr Małgorzata Trela – biologia
 • mgr Izabela Juśko – geografia
 • mgr Bożena Sałęga – historia, wos
 • mgr Zofia Ryś – wychowanie fizyczne
 • mgr Bogusław Wandas – wychowanie fizyczne
 • mgr Ilona Guzek-Wilusz – sztuka
 • mgr Dorota Stróż – historia, wos
 • mgr Wiesław Majdańska – język polski
 • ks. mgr Jan Kardaś – religia
 • pani Joanna Kotwica – język angielski
 • pani Marzena Młynarska – język angielski

Na rocznych urlopach przebywają:

 • mgr Krystyna Pabiańska
 • mgr Teresa Dąbal.

Problemami wychowawczymi oraz dydaktycznymi i tematyką zawodoznawczą zajmuje się mgr Beata Jurek.

Pasowanie gimnazjalistów

25 września po raz kolejny odbyło się pasowanie gimnazjalistów. To wielkie przeżycie dla uczniów klas pierwszych, są oni podekscytowani, ale „posłuszni” w wykonywaniu poleceń starszych kolegów. W części oficjalnej złożyli ślubowanie, po którym każdy pierwszoklasista został dotknięty w ramię „szkolnym atrybutem” (ogromnym ołówkiem). Następnie odbyła się forma zabawowa tego niezwykłego wydarzenia. Tym razem uczniowie pokonywali „drogę przez mękę” – tor przeszkód na boso. Oprócz przechodzenia po szyszkach i żołędziach, musieli spróbować mlecznej mikstury oraz mieszanki różnych smaków i konsystencji. Wszystkie próby przeszli wyśmienicie. Uśmiech na twarzy i humor dopisywał do końca zabawy. Po hartowaniu ducha i ciała odbyła się dyskoteka.

Wyjazd do muzeum

10 października uczniowie pierwszych klas pod opieką swoich wychowawców odwiedzili Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, gdzie wyeksponowano obrazy arcydzieła pięćdziesięciu polskich mistrzów pędzla, pochodzące ze Lwowskiej Galerii Sztuki. Wernisaż spotkał się z dużym zainteresowaniem również naszych uczniów.

Uczestnicy wycieczki byli zachwyceni płótnami Jana Matejki, Wojciecha Kossaka, Jacka Malczewskiego, Artura Grottgera, Franciszka Kostrzewskiego, Henryka Siemiradzkiego oraz wielu innych wspaniałych twórców. Szczególne wrażenie na oglądających zrobiły arcydzieła monumentalnych rozmiarów, takich jak na przykład „Scena z polowania poematu A. Mickiewicza Pan Tadeusz”. Po zwiedzeniu galerii uczniowie przyglądali się eksponatom związanym z życiem i pracą Lasowiaków. Podziwiano sprzęt gospodarstwa domowego, ubiory, zdjęcia, dokumenty naszych przodków.

Dzień Nauczyciela

13 października uczestniczyliśmy w uroczystej akademii z okazji Dnia Nauczyciela. Tegoroczne święto różniło się od poprzednich. Gimnazjaliści postanowili, w formie zabawy, wyróżnić niektórych nauczycieli za ich pracę i trud wychowawczy na wzór Amerykańskiej Akademii Filmowej. W tym celu zorganizowali „Nauczycielskie Oskary” w siedemnastu kategoriach.

Uroczystości towarzyszył wyjątkowy nastrój. Uczniowie w wieczorowych strojach, jak na tę chwilę przystało, wręczali nominacje. Choć to tylko zabawa, atmosfera była poważna. Wszyscy byli skupieni i uważnie przysłuchiwali się, kto jest nominowany w danej kategorii. Były między innymi takie:

 • SZWAJCARSKI ZEGAREK
 • ZŁOTY WYKŁADOWCA
 • GORĄCY UŚMIECH
 • DEBIUT ROKU
 • BRATNIA DUSZA

Najcenniejszą nagrodą okazał się ZŁOTY KAGANEK dla nauczyciela najlepszego z najlepszych. W tej kategorii bezkonkurencyjnym był Pan Dyrektor Bogdan Plichta. To jednak nie wszystko, POGROMCĄ DZIKICH ZWIERZĄT został ks. Jan Kardaś. Wszyscy – nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie bawili się wspaniale. Takie chwile są naprawdę niezapomniane.

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski

Spośród wielu konkursów organizowanych w naszym gimnazjum należy wyróżnić właśnie ten – MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI, który odbył się 24 listopada. Zorganizowano go w dwóch grupach wiekowych – uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Regulamin uwzględniał poezję najbardziej lubianych i popularnych poetów. Były to między innymi wiersze Mickiewicza, Słowackiego, Brzechwy, Miłosza, Szymborskiej, Herberta, Jana Pawła II, ks. Twardowskiego. Jak się okazało, do konkursu zgłosiło się bardzo wielu chętnych. Uczniowie poważnie potraktowali swój udział w tym wydarzeniu i z ogromnym zaangażowaniem zaprezentowali swój wybrany utwór. Wszystkim recytującym towarzyszyła wielka trema, ale przysłuchujący się uczniowie i jurorzy starali się złagodzić ją brawami. Po wysłuchaniu recytacji, jury składające się z nauczycieli szkoły podstawowej i polonistek gimnazjum oraz dyrektorów obu szkół, musiało dokonać trudnego wyboru. Recytacja w wykonaniu każdego „aktora” była wspaniała, ale wyłoniono najlepszych. W grupie gimnazjalistów najpiękniej recytowała Marta Serafin z klasy IIIa. Nie było jednak przegranych. Wszyscy recytujący, oprócz wielkich przeżyć estetycznych, zostali nagrodzeni dodatkową najwyższą oceną z języka polskiego, odnotowanym uczestnictwem w konkursie w zeszycie uwag oraz upominkiem książkowym. Z liczby uczestników wynika, że poezja jest bardzo lubiana.

Boże Narodzenie

19 grudnia uczestniczyliśmy w uroczystym apelu bożonarodzeniowym. Jak co roku, nasi szkolni aktorzy wystawili wspaniałe Jasełka. Poprzedzone były sceną „W raju”. Od niego przecież wszystko się zaczęło – Adam, Ewa, Szatan i grzech. Jasełka zawsze wprowadzają w niepowtarzalny nastrój. Gra aktorów i kolędy przypominają wszystkim, że nadchodzi najważniejsza wieczerza w roku, że odkładamy codzienne kłopoty, troski, aby w sercu każdego z nas zapanował pokój i zgoda. Wykonawcy, w większości uczniowie klas pierwszych bardzo wczuwali się w swoje role i chcieli jak najlepiej odtworzyć moment narodzenia Chrystusa. W kolejnych scenach do żłóbka podchodzili ludzie różnych stanów i zawodów, dzieci, młodzież, dorośli i starsi, by pokłonić się Bożej Dziecinie. Taki spektakl jednoczy. Tradycyjnie składamy sobie najserdeczniejsze życzenia, wzruszamy się, dzielimy opłatkiem i w atmosferze życzliwości odchodzimy ze szkoły na dłuższą przerwę świąteczną. Ciepło świąt Bożego Narodzenia ogrzewa ten zimowy grudniowy dzień i jak mówi poeta K. Dzikowski:

„… radość wita wszystkich,

dzień, który już każdy z nas zna

od kołyski,

… dzień, piękny dzień.”

Dzień Samorządności

Zamiast bezsensownego spędzania czasu poza szkołą bawimy się wesoło. Nie ma lekcji, ale jest zabawa. Można wykazać się wiedzą ogólną uczestnicząc w międzyklasowych konkurencjach przy głośnym dopingu kolegów. Kto jest uzdolniony muzycznie popisuje się umiejętnościami wokalnymi, pozostali natomiast mogą wziąć udział w barwnym korowodzie przebierańców. Tradycją stało się nagradzanie wszystkich chętnych biorących udział w poszczególnych kategoriach dyplomami i słodkimi upominkami. Tego dnia nikt się nie musiał stresować z powodu nieprzygotowanych lekcji, nie nudził się i miał możliwość popisać się „swoją mocną stroną”. Po radosnym, bezpiecznym i pełnym wrażeń dniu wracamy do prozy życia – lekcji i obowiązków szkolnych.

Dzień Sportu Szkolnego

Dzień sportu spędziliśmy na boisku szkolnym. Dopisała pogoda i swoją obecnością zaszczycił nas Wójt Gminy Bojanów, Pan Zygmunt Grzywacz.

Całą imprezę sportową kierowała Pani Małgorzata Trela, ponieważ nie stroni od sportu i ma mocny głos, a ponadto sprawdzała jak gimnazjaliści radzą sobie w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia – udzielali pierwszej pomocy. Młodzież bardzo się starała, a w krótkich przerwach mogliśmy podziwiać nasze wspaniałe tancerki, które przy różnych okazjach umilają koleżankom i kolegom czas oraz reprezentują gminę konkursach tanecznych.

Zmęczeni, ale opaleni i radośni posililiśmy się słodyczami. Którymi obdarował wszystkich Pan Wójt. W poczuciu dobrze spędzonego dnia zakończyliśmy Dzień Sportu.

Komers

9 czerwca odbył się upragniony komers, do którego trzecioklasiści przygotowali się należycie. Najpierw, jak to w takich sytuacjach bywa, żmudne treningi, aby wypaść najlepiej, później pełna gala. Nasze dziewczęta wyglądały jak dojrzałe kobiety – pełne gracji i elegancji, chłopcy – dżentelmeni w każdym calu.

Część oficjalna miała miejsce na sali gimnastycznej, gdzie zatańczono POLONEZA, natomiast mniej oficjalna odbyła się na korytarzu szkolnym. Zespół muzyczny pięknie grał i nie trzeba było nikogo namawiać do zabawy. Dziewczęta nie przestawały wirować. Tańczyły wspaniale, ale temperatura nie tylko atmosfery komersu, ale i powietrza spowodowała, że najwygodniej było pląsać na boso. Rozgrzane stopy i zimna posadzka to było to, czego tancerkom bardzo zazdrościli przyglądający się koledzy. Taki dzień zdarza się tylko raz!

Pożegnanie trzecioklasistów

Nikt nie lubi rozstań, ale nadszedł czas, kiedy po chwilach refleksji musieliśmy pożegnać naszych trzecioklasistów. Były łzy, ale i zabawa. Młodzież przygotowała program artystyczny, w którym odchodzące klasy trzecie przekazały władzę najstarszym drugoklasistom. Młodsi bawili swoimi wesołymi scenkami absolwentów.

Później głos zabrał dyrektor szkoły Pan Bogdan Plichta wyróżniając najlepszych uczniów świadectwem z paskiem oraz nagrodami książkowymi. Uczennica klasy IIIa Anna Opała została szczególnie wyróżniona. Pan Wójt Gminy Bojanów nagrodził ją za najwyższą średnią ocen. Absolwenci zdeklarowali się godnie kontynuować dobre zwyczaje wyniesione z naszego gimnazjum w nowo wybranych szkołach.

To był dobry rok!