Sami robimy zabawki, cz.2

Opublikowano: Zaktualizowano:

Dzisiaj proponujemy wykonanie prostej gry planszowej.

Gra planszowa to świetna sprawa na początek przygody z planszówkami – koszt wykonania jest minimalny, a zasady dostosowane do wieku i możliwości naszego dziecka. Do wykonania gry planszowej z zadaniami i zagadkami potrzebne będą:
 • biała kartka z bloku technicznego A3
 • 2 kartki z bloku technicznego w kolorze fioletowym i niebieskim (lub innych)
 • nożyczki
 • ołówek
 • pisaki
 • puzzle – choć niekoniecznie, można zrobić kwadratowe, okrągłe czy innego kształtu pola na planszy.

Gra planszowa powstała na białej kartce A3. Puzzle wykorzystujemy,  obrysowując ołówkiem ich kształty i tworząc z nich pola do przemieszczania się. Na środku planszy rysujemy dwa prostokąty, na których podczas rozgrywki będą leżeć karty zadań i zagadek. Całość poprawiamy czarnym pisakiem, a następnie kolorujemy poszczególne pola. Fioletowe i niebieskie puzzle to pola odpowiadające kartom z zadaniami i zagadkami.

Niebieską i fioletową kartkę rozcinamy na małe prostokąty. Na fioletowych kartach umieszczamy zagadki, natomiast na niebieskich zadania. Robimy po 10 kart z obu kategorii, ale spokojnie można zrobić więcej, albo dorobić ich z czasem, żeby gra nie stała się nudna.

PRZYKŁADOWE ZAGADKI:

 1. Uszka ma długie, marchewkę chrupie, kica po zielonej łące. Tylko nie myl go z zającem – KRÓLIK
 2. Kto silniejszy słoń czy mysz? A kto gorzej skoczy wzwyż? – SŁOŃ
 3.  Kiedy deszcz pada szybko go rozkładasz – PARASOL
 4. Po deszczu, po ulewie barwny łuk na niebie – TĘCZA
 5. Mam nogi, ale nie chodzę, stoję na podłodze, a inni siadają na mnie. Bez obaw nic mi się nie stanie – KRZESŁO
 6. Kulę się w norce pod płotek, nie chcę spotkać się  kotem. Nawet mi serka nie trzeba, wystarczy skórka chleba – MYSZ
 7. Na grzbiecie kolce stroszy, ale gdy ktoś go spłoszy ten wędrowniczek mały w kulkę zwija się cały – JEŻ
 8. Na wsi jest piejący budzik, do wstawania woła ludzi. Zwykle od bladego świtu słychać głośne kukuryku – KOGUT
 9. Rudy, puszysty ogonek, uszy czujnie postawione. Lubi orzechy, żołędzie, w zimie głodna nie będzie – WIEWIÓRKA
 10. Pajęczyna mocna, prawie niewidoczna. Zaraz w jego sieci jakiś owad wleci – PAJĄK

PRZYKŁADOWE ZADANIA:

 1. Zrób 3 przysiady.
 2. Podskocz 3 razy na jednej nodze.
 3. Zaśpiewaj piosenkę.
 4. Pokaż 3 przedmioty koloru zielonego.
 5. Wymień 3 postacie z bajki AUTA.
 6. Wymień 3 warzywa.
 7. Powiedz wierszyk.
 8. Narysuj trójkąt i koło.
 9. Policz do 15.
 10. Zatańcz krótki taniec.

Bardzo proste – kto pierwszy okrąży planszę i dotrze na ostatnie niebieskie pole oraz wykona zadanie wygrywa. Po drodze również można trafić na puzzle niebieskie i fioletowe. Kiedy na nich wyląduje nasz pionek bierzemy odpowiednią kartę i wykonujemy zadanie lub rozwiązujemy zagadkę. Jeśli nam się uda za zadanie przemieszczamy się o 2 pola w przód, a za zagadkę o 3 pola. Natomiast, gdy (jakimś cudem 😉 ) nie uda się wykonać polecenia z karty zadania cofamy się o 1 pole, natomiast w przypadku braku prawidłowej odpowiedzi na zagadkę cofamy się o 2 pola.

Do gry można wykorzystać pionki i kostkę od innej planszówki. WSPANIAŁEJ ZABAWY!

Wychowawcy: Joanna Kułaga, Marzena Marut, Anna Lesiczka

(pomysł ze strony www.mama-kreatywna.pl)